Ekoshēmu mērķis: Ekoshēmas izveidotas ar mērķi veicināt precīzu un efektīvu mēslojuma un augu aizsardzības līdzekļu (AAL) lietošanu, lai ilgtermiņā mazinātu ar mēslošanas līdzekļu un AAL lietošanu saistītos riskus un mazinātu noplūdi un nodrošinātu ieguldījumu zaļā kursa mērķu sasniegšanai.
Lauksaimniecībā izmantojamās zemes (LIZ) pārvaldības sistēmā pieejamā informācija palīdzēs novērtēt Kopējās lauksaimniecības politikā (KLP) iekļauto ekoshēmu pasākumu sniegto ieguldījumu stratēģijā “No lauka līdz galdam” un ES Bioloģiskās daudzveidības stratēģijā noteikto ES 2030. gada AAL un mēslošanas līdzekļu lietošanas samazināšanas mērķrādītāju sasniegšanā.
No 2881 lauksaimniekiem, kas pieteikušies kādā no trim ekoshēmām, kur atbalsta saņemšanai LIZ pārvaldības sistēmas lietošana ir obligāta, šobrīd (dati uz 06.11.2023.) visu nepieciešamo informāciju iesnieguši 40% pretendentu. Kopumā kopš šā gada maija sistēmā pieslēgušies 78% no saimniecību.
Pēc 2023. gada 2. novembrī Slampē notikušās lauksaimnieku ārkārtas sapulces dalībnieku ierosinājumiem, LIZ pārvaldības sistēmā tuvāko dienu laikā tiks veiktas izmaiņas atsevišķām obligātām ekoshēmu prasībām. LIZ pārvaldības sistēmā turpmāk nav jāpievieno informācija par šķirnēm, par kultūraugu attīstības stadiju, noliktavā nav jāpievieno precīzās minerālmēslu izkliedes agregāti un precīzie smidzinātāji, kā arī nav jāsniedz informācija par novākto ražu.
Lai izpildītu minimālās prasības eksoshēmu atbalsta saņemšanai, lauksaimniekiem jāiesniedz šādi minimālie lauku vēstures dati:
Datus paši lauksaimnieki vai ar privātā pakalpojuma sniedzēja starpniecību var iesniegt elektroniski pa e-pastu lizps.atbalsts@vaad.gov.lv Excel atbalstītajos failu formātos.
Lai aizpildītu informāciju LIZ pārvaldības sistēmā (Darbību pārskats LIZ pārvaldības sistēmā), informatīvie aizpildes ceļveži atrodami šeit: https://www.vaad.gov.lv/lv/sistemas-aizpildisanas-celvezi
LIZ pārvaldības sistēmā ir pieejami (tādējādi iesniegti) Valsts augu aizsardzības dienestā (VAAD) veiktas augšņu agroķīmiskās izpētes un augsnes paraugu analīžu rezultāti, kā arī sekojošu agroķīmisko pakalpojumu sniedzēju sniegtā informācija: – SIA “AgTech”; SIA “Augsnes Laboratorija” (Saldus Laboratorija); SIA “DOJUS Latvija”; SIA “Precision Farming” (Agricon); Kooperatīvā sabiedrība “VAKS”; SIA “Augsnes izpētes grupa”.
- Visās VAAD reģionālajās nodaļās Latvijā un centrālajā administrācijā Rīgā pa tālruni vai klātienē darbinieki palīdzēs LIZ pārvaldības sistēmā ievadīt datus tiem lauksaimniekiem, kuri lauku vēstures pierakstus veic papīra formā (mapēs, kladē u.c.);
- Aicinām sazināties ar Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centru (LLKC) pa tālruni +371 28337799, lai pieteiktu nepieciešamo konsultāciju (darbdienās no plkst. 9.00 līdz 17.00).